Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

FS Cerianka

Folklórny súbor Cerianka

Zastav sa pútnik
v loveckom chotári.
Keď prídeš k Cerianke
načri z nej do dlaní,
pokľakni k studničke,
pi z božej vodičky.
Jej zvuky – tóny sú
prekrásnej pesničky!

Pieseň je ako dúšok čistej, pramenistej vody zo studničky. Napiješ sa, keď si smädný a ožiješ, zaspievaš si a pookreješ. Studnička — vodička — pesnička — toto krásne prirovnanie poslúžilo na pomenovanie FSk, ktorá vznikla v obci Lovce, okres Zlaté Moravce. V loveckom chotári bola studnička, ktorá vyvierala v koreni duba cerového. Hádam preto ju našli predkovia pomenovali Cerianka. Vo zvukoch studničky sú tóny pesničiek Folklórnej skupiny Cerianka z Loviec. Jej vznik sa spája s dátumom 18. január 2011. Zakladateľkou je p. Emília Horňačeková, bývala učiteľka MŠ a členky Základnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska. Repertoár tvoria slov. ľud. piesne ale hlavne piesne regiónu Hor. Požitavia. Svojimi vystúpeniami doma i v zahraničí prezentuje bohatstvo slov. folklóru — vo zvykoslovných pásmach, krojoch a piesňach. Obdivované sú hlavne krásne „granátkovie” čepce na ženskom kroji.

Záznam z Rádia Regina Bratislava, ktoré odprezentovalo vo svojom vysielaní
23. januára 2014 folkórnu skupinu Cerianka:

Za 3 roky účinkovania sa Cerianka dostala do povedomia hlavne v nitrianskom regióne ale aj v Maďarsku (Oroszlánnyi r. 2012), na 53. roč. MFF Myjava 2012, spievala v rádiu Regia na Dni otvorených dverí v roku 2012, na Morave vystupovala na „Fašanku 2013″ v Květnej — Strání, na celoslovenskom festivale sen. spevokolov 2013 v Bodovke — Krivosúde, na Krajskej prehliadke sen. spevokolov JDS v Komárne 2013, kde postúpila do celoslovenského kola sen. spevokolov JDS, ktoré sa bude konať v roku 2014. Cerianka vystupuje aj v okolitých obciach pri príležitosti konania letných folklórnych festivalov. V marci roku 2013 vydala Cerianka svoje 1. CD-čko pod názvom Cerianka — FS Lovce. Teraz môžu jej piesne počúvať aj Slováci v Srbsku v Padine. Repertoár tvoria okrem piesní zvykoslovné a žartovné pásma: Pochovávanie basy, Rukovačka, Čepenie nevesty, Pálenie drev. uhlia na Pieskoch, Ja raz toho psiska zabijen a Vianočné koledy.

FS Cerianka – Urodilo sa pod Slovenskou bránou (Kozárovce 15.9.2012)

Dnes má Cerianka 18 členov — 12 žien:

E. Horňačeková (vedúca FSk), H. Hrúziková, D. Čomorová, E. Homolová, M. Tížňovská, M. Novácka, M. Kukučková, E. Kunová, T. Gáliková, A. Kukučková, A. Remišová, S. Gálová (manager)

a 6 mužov:

V. Dubec a M. (Paco) Kováč (obaja harmonika), Š. Novácky, K. Gálik, J. Vlársky, Ing. P. Kondrla.

Nemračte sa, usmejte sa, nerobte si vrásky. Cerianka je tu dnes pre Vás a spieva Vám z lásky!

Emília Horňačeková vedúca FSk Cerianka

www.facebook.com/groups/104542163001110/

 


 

Opekačka na Skalke s FSk Cerianka

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu

 

Ďalšie fotogalérie

dnes je: 24.9.2019

meniny má: Ľuboš, Ľubor

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka