Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

FS Cerianka

Folklórny súbor Cerianka

Zastav sa pútnik
v loveckom chotári.
Keď prídeš k Cerianke
načri z nej do dlaní,
pokľakni k studničke,
pi z božej vodičky.
Jej zvuky – tóny sú
prekrásnej pesničky!

Pieseň je ako dúšok čistej, pramenistej vody zo studničky. Napiješ sa, keď si smädný a ožiješ, zaspievaš si a pookreješ. Studnička — vodička — pesnička — toto krásne prirovnanie poslúžilo na pomenovanie FSk, ktorá vznikla v obci Lovce, okres Zlaté Moravce. V loveckom chotári bola studnička, ktorá vyvierala v koreni duba cerového. Hádam preto ju našli predkovia pomenovali Cerianka. Vo zvukoch studničky sú tóny pesničiek Folklórnej skupiny Cerianka z Loviec. Jej vznik sa spája s dátumom 18. január 2011. Zakladateľkou je p. Emília Horňačeková, bývala učiteľka MŠ a členky Základnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska. Repertoár tvoria slov. ľud. piesne ale hlavne piesne regiónu Hor. Požitavia. Svojimi vystúpeniami doma i v zahraničí prezentuje bohatstvo slov. folklóru — vo zvykoslovných pásmach, krojoch a piesňach. Obdivované sú hlavne krásne „granátkovie” čepce na ženskom kroji.

Záznam z Rádia Regina Bratislava, ktoré odprezentovalo vo svojom vysielaní
23. januára 2014 folkórnu skupinu Cerianka:

Za 3 roky účinkovania sa Cerianka dostala do povedomia hlavne v nitrianskom regióne ale aj v Maďarsku (Oroszlánnyi r. 2012), na 53. roč. MFF Myjava 2012, spievala v rádiu Regia na Dni otvorených dverí v roku 2012, na Morave vystupovala na „Fašanku 2013″ v Květnej — Strání, na celoslovenskom festivale sen. spevokolov 2013 v Bodovke — Krivosúde, na Krajskej prehliadke sen. spevokolov JDS v Komárne 2013, kde postúpila do celoslovenského kola sen. spevokolov JDS, ktoré sa bude konať v roku 2014. Cerianka vystupuje aj v okolitých obciach pri príležitosti konania letných folklórnych festivalov. V marci roku 2013 vydala Cerianka svoje 1. CD-čko pod názvom Cerianka — FS Lovce. Teraz môžu jej piesne počúvať aj Slováci v Srbsku v Padine. Repertoár tvoria okrem piesní zvykoslovné a žartovné pásma: Pochovávanie basy, Rukovačka, Čepenie nevesty, Pálenie drev. uhlia na Pieskoch, Ja raz toho psiska zabijen a Vianočné koledy.

FS Cerianka – Urodilo sa pod Slovenskou bránou (Kozárovce 15.9.2012)

Dnes má Cerianka 18 členov — 12 žien:

E. Horňačeková (vedúca FSk), H. Hrúziková, D. Čomorová, E. Homolová, M. Tížňovská, M. Novácka, M. Kukučková, E. Kunová, T. Gáliková, A. Kukučková, A. Remišová, S. Gálová (manager)

a 6 mužov:

V. Dubec a M. (Paco) Kováč (obaja harmonika), Š. Novácky, K. Gálik, J. Vlársky, Ing. P. Kondrla.

Nemračte sa, usmejte sa, nerobte si vrásky. Cerianka je tu dnes pre Vás a spieva Vám z lásky!

Emília Horňačeková vedúca FSk Cerianka

www.facebook.com/groups/104542163001110/

 


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka